Helppoa Kunnossapitoa

Siltarakenteiden massaliikuntasauma

Väyläviraston hyväksymä menetelmä

Siltarakenteiden massaliikuntasauman asennuspalvelu

RHV Group toteuttaa siltarakenteiden ja betonirakenteiden massaliikuntasaumaukset kokonaispalveluna – pohjatöistä valmiiseen, liikenteelle avattavaan saumaan asti. Asennuksissa käytämme IKO Compound MN 20 EJ -massaliikuntasaumaa, jota on käytetty menestyksekkäästi silta- ja betonirakenteiden liikuntasaumauksessa Euroopassa jo yli 30 vuotta. Menetelmä on Väyläviraston hyväksymä, joten se soveltuu myös vilkasliikenteisten siltakohteiden korjaus- ja uudisrakennuskohteisiin.

Miksi valita RHV:n asennuspalvelu?

  • Väyläviraston hyväksymä menetelmä, jota on käytetty Euroopassa menestyksekkäästi jo yli 30 vuotta
  • Kokonaispalvelu: hoidamme asennuksen pohjatöistä valmiiseen saumaan asti
  • Sauma kestää erittäin hyvin suuria painekuormia ja soveltuu sekä vilkkaasti että vähemmän liikennöidyille väylille
  • Suunniteltu käyttöikä jopa 30 vuotta
  • Tarjoamme myös saumojen huollon asennuksen jälkeen

 

Tuote: IKO Compound MN 20 EJ

IKO Compound MN 20 EJ on kuumana levitettävä tiivisteseos, joka perustuu bitumiin ja bitumielastomeereihin. Tuote soveltuu leveiden ja syvien liitosten täyttämiseen (yhdistesaumat), ja sitä käytetään yhdistelmänä 8/16 mm kiviaineksen kanssa. Massaliikuntasauman rakenne takaa tasaisen saumatäytön, joka kestää erittäin hyvin suuria painekuormia ja soveltuu hyvin silta- ja betonirakenteiden liikuntasaumaukseen.

Valmistaja: IKO Road / IKO Group,Belgia Maahantuoja: RHV Group

 

Tekniset ominaisuudet

  • Väri: musta
  • Käyttölämpötila: -40…+60 °C
  • Pehmenemispiste: 99,5 °C
  • Vertikaalivaluma: 0 mm
  • Liitoksen enimmäisliike: n. 40 mm
  • Kestää laimeita happoja ja alkaleja; ei kestä hiilivetyliuottimia tai mineraaliöljyjä

Kivimurske

kalkkikivi (soveltuu myös kalliokivi, kivimurske tai sepeli).

Suositellaan käytettäväksi bitumoitua kivimateriaalia, jotta kerroksista tulee stabiilit ja tiiviit.

Bitumoitu kivimateriaali tulee lämmittää ennen Compound MN 20 EJ -kerroksen asennusta

Kerrokset

Massaliikuntasauma rakennetaan maksimissaan 5 cm kerroksina. Minimikerros 3 cm.

Kerroksia voidaan lisätä aina 20 cm saakka.

Esimerkki: 20 cm = 4 kerrosta.

.

Suunniteltu käyttöikä

Vilkkaasti liikennöidyt väylät:
10 – 30 vuotta
Matalamman käyttöasteen tieosuuksilla: 15 – 30 vuotta
Lisätietoa esitteessä. 

Huolto

Huolto voidaan suorittaa 2 x 10 vuodessa.

Vain seuraavat huoltotoimenpiteet ovat sallittuja:

  • Liukukestävyyden parantaminen levittämällä uusi kulutuskerros.
  • Ylimmän kerroksen vaihtaminen silloin, kun toiselle kaistalle suoritetaan liitosjärjestelmä.

Iko Compound MN 20 EJ – massaliikuntasaumalla on 31.10.2025 alkaen koekäyttölupa Väyläviraston silloissa

Tuote täytyy suunnitella, rakentaa ja asentaa EAD 120093-00-0107:n, InfraRYLin ja Väyläviraston ohjeiden sekä RHV Group Väylävirastolle toimittaman massaliikuntasauman asennusohjeen mukaisesti